search
close

ביטוח בריאות

עולם ביטוחי הבריאות הוא מהמסקרנים הקיימים, כאשר הצורך בביטוח בריאות פרטי עומד כנגד הציפייה לשירותי בריאות רחבים ככל הניתן, במסגרת חוק הביטוח הלאומי.

למעשה, דווקא במדינת ישראל, הסוציאלית ואשר מחזיקה בחוק שירותי בריאות המבטיח שירותי בריאות לכלל הציבור, ביטוח בריאות פרטי הפך למוצר חובה.

מהו ביטוח בריאות פרטי?

ביטוח בריאות פרטי למעשה בא להעניק למבוטח שירותי בריאות רחבים ומקיפים, הנוספים לאלו שניתנים במסגרת סל הבריאות הבסיסי, ומבטיח כי במקרה הצורך לא יאלץ להתמודד עם בירוקרטיה מסועפת, תורים ארוכים, הוצאות אימתניות ופגיעה בבריאות כתוצאה מכל הללו.

הכרטיס המוזהב- שב”ן

שב”ן הוא כיסוי ביטוחי אשר נמכר על ידי קופות החולים, ומעניק שירותי בריאות נוספים על אלה הקיימים בסל הבריאות, בתשלום נוסף. ההצטרפות לשב”ן אינה מותנית וניתנת לכלל המבוטחים בקופה, כאשר למרבית הקופות קיימות שתי דרגות של שב”ן ורשימת כיסויים מוגדרת מראש.

חשוב לדעת כי השב”ן אינו מספק את היתרונות שנותן ביטוח בריאות פרטי, ומהווה תוספת של מספר שירותים מוגדרים בלבד.

שירותים מובילים בביטוחי הבריאות

קיימות תכניות רבות מסוג ביטוח בריאות, כמו גם ביטוחים משלימים לו, להבטחת כיסוי ביטוחי עשיר ורחב ככל הניתן.

בין הכיסויים הבולטים והחשובים בביטוחי הבריאות:

בדיקות ואבחונים- אחד הכשלים הגדולים של מערכת הבריאות הציבורית בישראל הוא העמס הקיים עליה, מה שיוצר תורים ארוכים לבדיקות ואבחונים מבוקשים. גילוי מוקדם של מחלות קשות עשוי להיות מציל חיים, ולכן חשוב לבחור בביטוח בריאות פרטי אשר מעניק שירותי בריאות ואבחונים במכונים פרטיים, ובטווח זמן מהיר למבוטחים.

ניתוחים פרטיים- הצורך בניתוח רפואי עשוי לקרות לכל מבוטח, גם כאלה הנמצאים במצב בריאות תקין. הזכות להתאשפז ולהיות מנותח במוסד רפואי פרטי תסייע הן בקידום התהליך וקיצור התורים, הן ברמת השירות הרפואי שניתן למבוטח ובאחוזי ההצלחה של ניתוחים המבוצעים במסגרת פרטית, על ידי מומחים ובליווי שירות וטכנולוגיות מובילות, והן בנוחות האשפוז והמענה לו יזכה המבוטח.

כיסוי נוסף הנוגע לניתוחים יכלול את האפשרות לבחירת הרופא המנתח, מבין רשימת המומחים המוצעים במסלול עלות מוזלת בסך ההשתתפות העצמית שנקבעה, או בחירה עצמאית של כל מנתח במסלול כיסוי המספק החזר בגין מרבית העלות אותה ישלם המבוטח.

כיסוי לתרופות- סל התרופות הציבורי אינו כולל את כל סוגי התרופות, וגם אלו הקיימות בו מותנות בהתוויה רפואית קבועה. חשוב לרכוש ביטוח בריאות אשר ייתן מענה וכיסוי לתרופות אשר להן יידרש המבוטח במידה ואלה אינן בסל הבריאות, או קיימות בסל הבריאות תחת התוויה שונה.

כיסוי לתרופות שאינן בסל נותן מענה הן לתרופות מצילות חיים והן לתרופות המיועדות לשיפור איכות החיים ולמניעת נזק גופני, ליקויים ומגבלות אפשריות.

טיפולים וניתוחים בחו”ל- מורכבויות רפואיות אשר נולדות לעתים מאפשרות מענה מקצועי רפואי במוסדות רפואיים בחו”ל, מסיבות שונות. מדובר בהשתלות, ניתוחים מצילי חיים, ניתוחים למניעת נכות ושיפר איכות החיים וטיפולים נוספים. ללא ביטוח בריאות פרטי מדובר בהוצאה שמרבית הציבור לא יעמוד בה, וייאלץ להסתפק בשירות הקיים, גם אם זה אינו הטוב ביותר במסגרת הנסיבות. ביטוח בריאות פרטי יספק כיסוי עלות  להטסה רפואית, הוצאות שהיה והוצאות רפואיות לניתוחים וטיפולים בחו”ל, לרבות השתלות איברים.

אמבולטורי- השירותים האמבולטוריים הם הרחבה של פוליסת ביטוח הבריאות וכוללים שירותי ייעוץ עם רופא מומחה, כיסויים לבדיקות ושירותים לנשים בהיריון, כיסוי לאבחונים שונים לתלמידים וטיפולים רגשיים, טיפולי רפואה משלימה ועוד. בבחינה של ביטוח הבריאות נכון ומומלץ לבחון את היקף השירותים האמבולטוריים והתאמתם על פי גיל וצורך.

הרחבות נוספות

פיצוי מחלות קשות- בעוד שביטוח הבריאות הוא ביטוח המספק שירותים רפואיים או החזר בגין עלותם, רכישת ביטוח פיצוי בגין מחלות קשות נועד לסייע למבוטח ולמשפחתו בעתות משבר, במתן סכום כסף כנרכש בפוליסה, עם גילו של מחלה קשה מרשימת המחלות המצוינות בפוליסה. מדובר בביטוח נוסף ונפרד מפוליסת הביטוח הרפואי.

תאונות אישיות- ביטוח תאונות אישיות נועד להעניק למבוטח פיצוי וכיסוי הוצאות רפואיות בשל אירוע תאונתי אשר נגרם לו. הפיצוי ניתן בגין פרמטרים מוגדרים דוגמת סוג הפציעה, קיום של ניתוח, ימי אשפוז ופרמטרים נוספים.

ברכישת ביטוח בריאות חשוב לאתר ולהכיר את פוליסות הביטוח הקיימות, החל מביטוח תאונות אישיות שנרכש במסגרת פעילות ספורטיבית, וכלה בביטוח שב”ן או ביטוחים שנרכשו על ידי מקום העבודה, כמו גם לבחון את התאמת הכיסויים ותקרות התשלום לצרכים ולסיכונים האפשריים.

שאלות ותשובות

האם ביטוח רפואי מצריך חתימה על הצהרת בריאות?

כן, רכישת ביטוח רפואי מחייבת תצהיר בריאות אישי וחתום של המבוטח.

האם קיום מחלה בעבר ימנע את האפשרות לרכישת ביטוח רפואי?

ישנן מחלות שנוכחות שלהן בעבר מעמידה את המבוטח בקבוצת סיכון ועשויות להשפיע על קבלתו או אי קבלתו לביטוח, על התעריף או להביא להחרגתן בתכנית.

האם ניתן להחזיק בכפל ביטוחים בתחום ביטוח הבריאות?

מאחר וביטוח בריאות עיקרו שיפוי, מיותר להחזיק בכפל ביטוחים שכן במקרה הצורך, ניתן יהיה לממש רק פוליסה אחת.

כיצד ניתן להוזיל את עלות הביטוח?

הביטוחים הרפואיים כוללים מרכיבים וכיסויים רבים האחראים לעלות הכוללת. במקרה של קושי כלכלי ויחד עם זאת רצון לשמור על כיסוי ביטוחי, מומלץ לבחון אפשרות לכיסויים כפולים או מיותרים, לרכוש תכנית משלימה לשב"ן ו/או להפחית מגובה התקרה של דמי הביטוח.

האם קיים כיסוי ביטוחי לילדים?

קיימים ביטוחים רפואיים המותאמים לילדים, וכאשר אלה באים בנוסף לביטוח בריאות של הורה בוגר, עלותם נמוכה ואטרקטיבית. מומלץ לבטח את כל בני המשפחה בביטוח רפואי, לשקט נשפי ולשמירה על בריאות טובה.